SPEKTAKULARAN TRIJUMF U TRI SETA: Bašić bolji od Copila za prvi ATP trofej u karijeri

Prva ATP titula za Mirzu Bašića

Mirza Bašić je u finalu ATP turnira u Sofiji savladao Rumuna Mariusa Copila sa 7:6, 6:7,6:4 nakon gotovo 2 i po sata igre.

Obojici je ovo bilo prvo ATP finale u karijeri, pa je bilo očekivano da će nervoza imati veliki faktor u igri oba tenisera. Onaj ko uspije bolje iskontrolisati svoje emocije, imat će veće šanse da ostvari pobjedu.

Mirzin ulazak u meč bio je izvanredan i ključnu prevagu odnio je dobar ritern koji je Mirzi omogućio da napravi brejk već u trećem gemu meča. Nakon što ga je potvrdio i poveo sa 3:1, Bašić je narednom gemu imao priliku da dođe do dvostrukog brejka, ali ju je Copil spasio savršenim drugim servisom.

U nastavku seta Mirza je nastavio sa odličnom igrom kojom je konstantno pritiskao servis Rumuna. Tako je u devetom gemu došao do 15:30 na njegov servis i imao priliku da stigne do višestrukih brejk i set lopti, no Copil se izvukao i smanjio rezultat na 5:4.

Naredni gem pokazao je prve znakove nervoze u Mirzinoj igri. Bašić je imao servis za prvi set, ali je Copil uspio oduzeti servis bh. teniseru i poravnati na 5:5. Imao je Bašić odličnu šansu da dođe do brejka u narednom gemu, dobio je prva dva poena, a onda ga je jedan lagani forhend koštao dolaska do tri vezane brejk lopte, što je Copil iskoristio, vezao četiri uzastopna poena i dobio taj gem.
Pobjednika seta odlučio je tiebreak koji bolje otvara Copil i pravi minibrejk na početku, ali Mirza se vraća sredinom tiebreaka i uspijeva prvi doći do set lopte pri rezultatu 6:5. Copil ju se spasio, ali je onda Mirza napravio novi minibrejk za drugu set loptu, koju je iskoristio i poveo sa 1:0 u setovima.

Ako je prvi set počeo savršeno, drugi je Mirza otvorio potpuno suprotno od toga. Copil mu je odmah oduzeo servis i potvrdio brejk za vodstvo od 2:1. U tim trenucima je Rumun izgledao kao dosta bolji igrač na terenu, što je potvrđivao laganim osvajanjem svojih servis gemova prije nego je pri završetku seta imao priliku da duplim brejkom okonča drugi set i meč uvede u treći.

To se dogodilo u devetom gemu kada je Mirza na svoj servis spasio set loptu, što je očigledno dokazalo Mirzi da može u potpunosti preokrenuti set u svoju korist. Tako je bh. teniser odigrao odličan naredni gem i brejknuo Copila, a onda dobio i svoj servis gem te poveo sa 6:5.

Set je ušao u tiebreak koji je Copil dobio sa 7:4 i uspio izjednačiti na 1:1 u setovima.

I treći set je Rumun započeo bolje i imao dvije brejk lopte na samom početku istog, ali ih je Mirza uspio spasiti iako je Copil imao dobru priliku da ih realizuje. Bašić je uzvratio u sedmom gemu u kojem je, kao i Copil u drugom, došao do dvije brejk lopte, no nije imao ni najmanje šanse da ih ostvari, jer je Rumun odigrao dva fenomenalna servisa.

Ipak, ono što mu za rukom nije pošlo tada jeste u devetom gemu kada je Bašić konačno uspio prelomiti meč, napraviti brejk i izboriti servis za meč.

Napravljeni brejk Mirza je rutinski potvrdio, odservirao za pobjedu i prvu ATP titulu u karijeri.